Opublikowano Dodaj komentarz

Miód — najczęstsze pytania i odpowiedzi w jednym artykule

miód akacjowy sklep cena

Miód to produkt, który budzi chyba najwięcej pytań i wątpliwości. Często zastanawiamy się nad sensem spożywania miodu, czy od miodu możemy przytyć bądź czy pomaga na przeziębienie. I choć w naszym poradniku można znaleźć wiele ciekawych artykułów odnośnie tego wspaniałego i naturalnego produktu, to postanowiliśmy zebrać wszystko w całość, by każdy mógł szybko znaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Ile kalorii ma miód?

Ile kalorii ma miód, to chyba jedno z najczęściej zadawanych pytań. Nie ma w tym nic dziwnego, w końcu miód to naturalny, jednak bardzo słodki produkt. Odpowiadając na pytanie – w 100 g miodu znajduje się zaledwie 304 kalorie. Miód spożywamy najczęściej jako dodatek do herbaty, kanapki, czy napoju. Stąd też częstym pytaniem, jakie słyszmy jest – ile kalorii ma łyżeczka miodu, czyli ilość, jaką spożywamy w ciągu jednego dnia. Jedna łyżeczka miodu to 23 kalorie. Taka ilość spełnia 2% dziennego zapotrzebowania energetycznego dla kobiety.

miód lipowy

Czy od miodu się tyje?

Zastanawiając się, czy od miodu się tyle, należy zapoznać się z indeksem glikemicznym miodu oraz jego składem i właściwościami. To tam znajdziemy odpowiedź. Miód pszczeli ma o 20% kalorii mniej niż cukier. To jednak nie wszystko. W miodzie nie ma bowiem pustych kalorii. Naturalny miód posiada całe mnóstwo cennych właściwości i składniki odżywcze, które powinny znaleźć się w codziennej diecie każdego z nas. Na przykład: oleje eteryczne, witaminy i kwasy organiczne oraz enzymy pszczele, odpowiadające za lecznicze właściwości. W związku z tym, że miód jest dużo słodszy od cukru, wystarczy już jedna bądź dwie łyżeczki, by poczuć sytość i zaspokojenie organizmu na cukier – już po 10 minutach nasz mózg otrzymuje informacje o tym, że jego potrzeby zostały zaspokojone. Po zjedzeniu cukru natomiast mózg dostaje informacje dopiero po kilkudziesięciu minutach. Jak widać miód jest bezpiecznym produktem nawet dla osób, które przebywają na diecie.

Miód, a odchudzanie — jaki miód na diecie?

Wiemy już, że od miodu się nie tyje i można spożywać go spokojnie na diecie. Jednak czy każdy rodzaj miodu można spokojnie pałaszować podczas odchudzania i jaki miód na diecie będzie najlepszy? Wyróżniamy dwie główne kategorie miodów – nektarowe, powstające z nektaru kwitnących kwiatów oraz spadziowe, powstałe ze spadzi. Każdy miód, poza wspaniałymi właściwościami odżywczymi, posiada także własne, indywidualne właściwości prozdrowotne, co sprawia, że możemy rodzaj miodu dobierać do swoich potrzeb, również tych związanych ze ścisłą dietą. Zatem jaki miód na diecie? Miody spadziowe świetnie sprawdzą się dla osób, które się odchudzają, ponieważ zawierają znacznie mniej cukru niż miody nektarowe. Jeżeli natomiast komuś zależy bardziej na dostarczeniu do organizmu białka, lepszy będzie miód nektarowy. Jedno jest pewne – miód będzie o wiele lepszym wyborem, by zaspokoić potrzebę na słodycze niż cukier.

Rodzaje miodów w Polsce- jak powstaje miód? pszczeoły
fot. Jak powstaje miód pszczeli? fot. pixabay.com | cc-0

 

Ile miodu dziennie spożywać?

To, ile miodu dziennie należy spożywać, zależy od wieku i masy ciała. Przyjmuje się, że dorośli, chcąc zadbać o zdrowie powinni regularnie, każdego dnia spożywać 40-100 gramów miodu, który przelicza się również na 1 g na 1 kg masy ciała. U dzieci w wieku 3-18 lat zaleca się spożywanie od 15 do 50 gramów miodu dziennie, natomiast najmłodsze dzieci powyżej 1 roku życia, nie powinny przekraczać dawki około 7,5 grama dziennie. I tu pojawia się również odpowiedź na pytanie – od kiedy miód dla dziecka i czy dzieci mogą jeść miód? Powyżej napisaliśmy o dawkowaniu miodu dla najmłodszych, jednak należy pamiętać poza tym, że miód jest silnym alergenem i jego pierwsze kosztowanie powinno odbywać się na zasadzie próbowania i obserwacji dziecka. Jeżeli nie pojawią się żadne reakcje niepożądane, dziecko może regularnie spożywać naturalne miody, które dostarczą do małego organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze.

Jak przechowywać miód?

Bardzo ważną kwestią dla zachowania właściwości jest to, jak przechowywać miód. Aby maksymalnie wydłużyć jego trwałość, należy przechowywać go w suchym i zacienionym miejscu. A w jakiej temperaturze przechowywać miód? Najlepiej, jeżeli miód będzie stał w miejscu, gdzie temperatura nie jest wyższa niż 20 stopni. Nie może on stać w miejscu zbyt chłodnym, a optymalna temperatura to od 8 do 20 stopni. Ale chwileczkę – czy miód ma termin ważności, czy miód się psuje? Otóż nie. Miód to jedyny produkt spożywczy, który nie posiada jako takiej daty ważności do spożycia, jednak po otwarciu powinno się go spożyć w okresie 36 miesięcy. A czy miód może fermentować? Fermentacja to zjawisko, które można zaobserwować w miodach naturalnych, które są zbierane wczesną wiosną i latem. Często fermentuje także miód rzepakowy, który posiada wiele aminokwasów i cukrów. Nie jest to zatem negatywne zjawisko, a raczej oznaka, że mamy do czynienia z naturalnym produktem.

jak przechowywać miód lipowy miód - maseczka z miodu
fot. pixabay.com

 

W jakiej temperaturze rozpuszczać miód i kiedy miód traci właściwości?

Jeżeli chcemy rozpuścić miód, należy dokładnie wiedzieć, w jakiej temperaturze i jak to zrobić, by miód nie stracił swoich właściwości. Zatem w jakiej temperaturze rozpuszczać miód? By upłynnić miód, wystarczy jedynie zanurzyć słoik w naczyniu, wypełnionym wodą, której temperatura nie przekracza 45 stopni. To wystarczy by miód wrócił do swojej pierwotnej formy w całkowicie bezpieczny sposób. Mieszając miód z gorącą herbatą, zalaną wrzątkiem, którego temperatura wynosi więcej niż 45 stopni, miód straci swoje właściwości.

Miód i jego zastosowanie w kosmetyce

Miód posiada nie tylko szereg właściwości leczniczych dla naszego zdrowia i organizmu, ale również właściwości pielęgnacyjne. Historia mówi, że Kleopatra zażywała kąpieli w mleku i miodzie, by jak najdłużej zachować zdrowy wygląd skóry. Miód od lat stosowany jest podczas produkcji kremów, balsamów, szamponów, czy odżywek do włosów. Często niestety obok naturalnych składników, mamy do czynienia z silikonami i parabenami, które negatywnie wpływają na stan naszych włosów i skóry, dlatego warto w domowym zaciszu wykonać maseczkę na włosy z miodu całkowicie samodzielnie.

Zamów miód Vitesoro

Oferujemy wysokiej jakości polskie miody naturalne pochodzące z pasiek zlokalizowanych na wschodzie kraju m.in na Lubelszczyźnie słynącej z pięknych łąk i czystego powietrza.

ZAMÓW MIÓD NATURALNY

Vitesoro

Kilka słów o autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów miód Vitesoro

Oferujemy wysokiej jakości miody naturalne, które świetnie nadają się do wielu zastosowań. Nasze miody pochodzą z polskich pasiek zlokalizowanych na Lubelszczyźnie, która słynie z czystości powietrza. Dzięki temu - miód Vitesoro ma niesamowity smak.