Pszczoły – podstawowe informacje o pszczołach. Dlaczego są one tak ważne w naszym życiu? Wiecie jak wielki wpływ na nasze życie mają pszczoły? Każdego dnia pszczoły na całym świecie zapylają tysiące warzyw i owoców, które następnie trafiają na nasze talerze. Około 80% produktów używanych przez nas w codziennej diecie jest zależnych od pszczół. Genialny fizyk Albert Einstein twierdził, że od momentu, w którym zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostanie 4 lata życia. W tym artykule podzielimy się z Wami podstawowymi informacjami dotyczącymi życia pszczół i o tym co możemy zrobić, aby je chronić.
Ile pszczół jest w ulu?
Zastanawialiście się kiedyś ile pszczół jest w ulu? W okresie letnim w ulu żyje od 50 do nawet 80 tysięcy pszczół. Aby uzyskać jeden słoiczek miodu Vitesoro, 10 pszczół miodnych musi pracować, przez całe swoje życie. W okresie jesienno-zimowym liczba pszczół w ulu znacznie spada. Szacuje się, że zimą ich liczba waha się w granicach 25 tysięcy. Znaczny spadek ilości pszczół w okresie jesienno-zimowym spowodowany jest m.in usunięciem z ula większości trutni. Dodatkowo w tym okresie pszczoły mają znacznie mniej pracy, dlatego tak duża ich liczba nie jest potrzebna.
Najważniejsza w pszczelej rodzinie jest matka, często określana mianem królowej, która jest tylko jedna. Najważniejszą rolą matki pszczelej jest czerwienie, czyli składanie jaj. W ciągu jednego dnia może złożyć do 1500 jaj. Na niższym stopniu w hierarchii pszczelej rodziny stoją pszczoły, które w zależności od zdobytego doświadczenia pełnią w ulu rożne funkcję. Najliczniejszą grupą są robotnice, które zbierają nektar i pyłek. Ich liczba w ulu może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy. Na najniższym szczeblu w hierarchii znajdują się trutnie, które odpowiadają jedynie za zapłodnienie matki w okresie lotu godowego. Liczba trutni w okresie lata może wynieść kilka tysięcy, w zimie zostaje ich jedynie garstka, gdyż zostają one wyrzucone z ula przez robotnice.
Czy wiecie, że…
- 10 pszczół miodnych musi pracować całe życie, aby nazbierać miodu na jeden słoiczek miodu naturalnego Vitesoro,
- Matka w ulu jako jedyna składa czerw,
- Pszczoły nie zapadają w sen zimowy,
- Każdy może zadbać o ochronę pszczół.
Ile żyje królowa pszczół?
Wiemy, już że matka w ulu jest najważniejsza, teraz odpowiemy sobie ile żyje królowa pszczół. Jej życie trwa z reguły od 3 do 5 lat. Matka swoje długie życie zawdzięcza specjalnej diecie, w której głównym składnikiem jest mleczko pszczele. Matka jest w ulu najważniejsza dlatego pozostałe pszczoły chronią ją i dbają o nią.
Ile żyją pszczoły miodne?
Pszczoły miodne w okresie letnim, czyli związanym z intensywną pracą żyją zaledwie od 5 do 6 tygodni. W okresie zimowym długość życia pszczoły znacznie się wydłuża i może osiągnąć nawet 6 miesięcy. Spowodowane jest to tym, że w okresie zimowym pszczoły miodne mają inne zadania. Pszczoły nie zapadają w sen zimowy. W okresie zimy głównym zadaniem pszczół jest utrzymywanie odpowiedniej temperatury w ulu, która wynosi od 18 do 22 stopni Celsjusza. Nieco inaczej wygląda długość życia w przypadku trutni, które w okresie letnim mogą dożyć 3 miesięcy.
Pszczoły i ich ochrona w Polsce
Z roku na roku każdy z nas coraz bardziej uświadamia sobie jak ważna jest ochrona pszczół. Powstaje coraz więcej organizacji i akcji wspierających pszczoły. Zastanawialiście się kiedyś co my sami możemy zrobić po to, aby chronić pszczoły i pomóc w ich przetrwaniu? Przede wszystkim kupujmy miód od krajowych dostawców, dzięki temu wspieramy rozwój gospodarstw pszczelich w Polsce. Dbajmy o to, aby w naszym otoczeniu pojawiało się dużo kwiatów, a nawet łąki kwietne, na których pszczoły pozyskują nektar i pyłek. Wspierajmy inicjatywy powstawania pasiek w miastach. Dbajmy o środowisko naturalne, drzewa, krzewy i kwiaty to pomoże pszczołom przetrwać.
Zamów miód Vitesoro
Oferujemy wysokiej jakości polskie miody naturalne pochodzące z pasiek zlokalizowanych na wschodzie kraju m.in na Lubelszczyźnie słynącej z pięknych łąk i czystego powietrza.
ZAMÓW MIÓD NATURALNY