Opublikowano Dodaj komentarz

Jak pomóc pszczołom?

pszczoły

W niektórych rejonach Azji potrzebne jest ręczne zapylanie sadów z powodu braku pszczół. Czy chcemy, aby ten problem dotknął również nas? Jak pomóc pszczołom, aby nie doprowadzić do ich wyginięcia, przed którym ostrzegał nas już Albert Einstein. Genialny fizyk i noblista twierdził, że od momentu, w którym zginie ostatnia pszczoła, człowiekowi pozostanie 4 lata życia. 4 lata? Tylko 4 lata? Co możemy zrobić, aby temu zapobiec? Jak pomóc pszczołom?

Ochrona pszczół

Ochrona pszczół to zagadnienie, na które wpływ ma każdy z nas. Istnieje wiele możliwości ochrony i pomocy, którą możemy ofiarować pszczołom. Zacznijmy dbać o świat pszczół, w którym sami żyjemy. Masz działkę, lub ogród możesz zapewnić pszczołom pożytek np: siejąc rośliny miododajne, lub dbając o to, aby na Twojej posesji pszczoły mogły skorzystać ze świeżej wody.
Dodatkowo dbając o swój kawałek ziemi możesz stosować do hodowli upraw naturalne środki ochrony roślin i nawozy, nie musisz zatruwać ekosystemu pestycydami! Ochrona pszczół nie powinna być obca również rolnikom, którzy powinni pamiętać o zasadach stosowania oprysków, tak aby nie narażać bezpieczeństwa i życia pszczół. Warto również pamiętać, że pszczoła w naszym otoczeniu nie znalazła się po to, aby nas użądlić. Pszczoła szuka pożytku, dlatego nie ma sensu jej atakować kiedy np: w leci do naszego domu. Zamiast wymachiwać rękami na widok pszczoły zdecydowanie lepiej będzie jeśli otworzymy jej okno, czy drzwi i pozwolimy jej odlecieć. Pamiętajmy, że zaatakowana pszczołą będzie się bronić, a po użądleniu pszczoła traci żądło i umiera o czym każdy z nas powinien pamiętać.

Kolejnym przykładem na ochronę pszczół jest wspieranie lokalnych i krajowych pszczelarzy. Dzięki systematycznemu kupowaniu miodu naturalnego np. w sklepach internetowych na polskim rynku dbamy o krajową gospodarkę i zapewniamy możliwość utrzymania i rozwoju lokalnych pasiek.

Rodzaje miodów w Polsce- jak powstaje miód? pszczeoły
fot. Jak powstaje miód pszczeli? fot. pixabay.com | cc-0

 

Miejska pasieka

Miejska pasieka to kolejna forma pomocy, którą możemy okazać pszczołom. Coraz więcej firm i samorządów decyduje się na utworzenie miejskiej pasieki pszczół. Takie działania mają na celu zwiększenie populacji pszczół w miastach i edukację mieszkańców. Miejska pasieka ułatwia każdemu z nas dostęp do codziennej oberwacji życia pszczół i docenieniu ich ciężkiej pracy. Dodatkowo fundator, czy organizator takiego przedsięwzięcia przedstawia siebie w oczach mieszkańców miasta jako instytucja proekologiczna i postępowa.

Chcesz chronić pszczoły?

  • siej łąki kwietne,
  • zapewniaj pszczołom dostęp do wody,
  • dbaj o środkowisko naturalne,
  • wspieraj akcje ratowania pszczół,
  • kupuj miód naturalny ze sklepu Vitesoro.

Adoptuj pszczołę

Na koniec każdy komu zależy na ratowaniu pszczół powinien zapoznać się z akcją „Adoptuj pszczołę”, którą zorganizowała Fundacja Greenpeace Polska. Na stronie https://adoptujpszczole.pl/ każdy z nas może adoptować jedną pszczołę lub cały rój, wpłacając symboliczną kwotę na konto fundacji. Za zebrane środki Greenpeace realizuje program pomocy pszczołom i owadom zapylającym. Fundowane są hotele dla owadów zapalających, czy ogrody społecznościowe, które nie tylko integrują mieszkańców dużych miast, ale również pomagają nabyć im wiedzę na temat cyklu życia w przyrodzie. Dodatkowo Greenpeace stworzył Narodową Strategię Ochrony Owadów Zapylających i teraz pracuje nad jej wdrożeniem. Wspierajmy inicjatywy i akcje charytatywne mające na celu ratowanie życia pszczół. Im większe wsparcie, tym więcej pszczół uda się uratować.

Bądźmy świadomi, że około 80% produktów używanych przez nas codziennie w kuchni powstaje przy udziale pszczół.

Vitesoro

Kilka słów o autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zamów miód Vitesoro

Oferujemy wysokiej jakości miody naturalne, które świetnie nadają się do wielu zastosowań. Nasze miody pochodzą z polskich pasiek zlokalizowanych na Lubelszczyźnie, która słynie z czystości powietrza. Dzięki temu - miód Vitesoro ma niesamowity smak.