Z artykułu dowiesz się: Jak powstaje miód spadziowy.
Miód spadziowy, to produkt posiadający w swym składzie moc witamin i składników mineralnych. Wyróżniamy różne rodzaje miodów, a wśród nich miód spadziowy. Co to jest i jak powstaje miód spadziowy? Miód spadziowy ma bardzo bogaty skład i wiele zastosowań, jednak nie zawsze łatwo można go otrzymać. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje tego miodu: z drzew liściastych i drzew iglastych. Już na pierwszy rzut oka widać zatem, że miód spadziowy nie powstaje z nektaru kwiatów, a ze spadzi, czyli soku drzew, który zostaje przetworzony przez owady. Jak powstaje miód spadziowy i czym jest owa spadź?
Miód spadziowy — proces powstawania
Jak powstaje miód spadziowy? Już wyjaśniamy. Spadź jest to wydzielina mszyc i czerwców, które żerują na igłach i liściach drzew. Następnie spadź zbierają pszczoły — jest to bardzo słodka i lepka wydzielina, występująca w postaci kropli na drzewach. Słodycz spadzi skutecznie zwabia pszczoły, które dodatkowo ją zagęszczają, a następnie już w formie miodu układają w komórkach. Pochodzenie miodu spadziowego powoduje, że aromat igieł i żywicy jest mocno wyczuwalny w smaku.
Miód spadziowy iglasty pochodzi głównie ze świerków, jodeł, sosen oraz modrzewiów. Natomiast miód liściasty to najczęściej miód lipowo — spadziowy, ale możemy również spotkać miód spadziowy z drzew liściastych takich jak klon, dąb, czy wierzba. Wiemy już, jak powstaje miód spadziowy oraz z czego powstaje, przejdźmy do jego właściwości.
Miód spadziowy, czy nektarowy który wybrać?
Oczywiście każdy lubi co innego i bogate właściwości miodu spadziowego nie przekonają wszystkich do jego oryginalnego smaku, jednak warto zapoznać się z bogactwem odżywczych składników, jakie posiada. Miód spadziowy ma dziewięciokrotnie więcej biopierwiastków od miodów nektarowych. Ponadto są one łatwo przyswajalne przez nasz organizm, a są to między innymi: wapń, fosfor, czy magnez. To jednak nie wszystko, miód spadziowy zawiera jako jedyny pierwiastki takie jak srebro, cyna i wanad. A w jego składzie znajduje się dwukrotnie więcej fruktozy i glukozy.
Miody spadziowe mają aż dwukrotnie więcej aminokwasów, białek i enzymów od miodów nektarowych. Występują w nich również witaminy A, B2, B6, PP, K, a miód spadziowy jodłowy ma w swym składzie gwajakol — substancję działającą antybakteryjnie i wykrztuśnie. Wiemy już, jak powstaje miód spadziowy oraz jak bogate właściwości posiada. Jest to prawdziwy dar natury.
Miody naturalne Vitesoro
Zapoznaj się z oferowanymi przez nasz sklep internetowy miodami naturalnymi pochodzącymi z czystych pasiek zlokalizowanych na Lubelszczyźnie.
Zamów miód Vitesoro
Oferujemy wysokiej jakości polskie miody naturalne pochodzące z pasiek zlokalizowanych na wschodzie kraju m.in na Lubelszczyźnie słynącej z pięknych łąk i czystego powietrza.
ZAMÓW MIÓD NATURALNYzobacz również: