Zastanawialiście się kiedyś jak powstaje miód? Powszechnie wiadomo, że wytwarzaniem naturalnego i zdrowego miodu z nektaru kwiatów zajmują się pszczoły, ale czy mieliście okazję zapoznać się z całym procesem produkcji miodu? Wiecie ile miodu może wyprodukować jedna pszczoła i ile czasu zajmuje zebranie nektaru na jeden słoik miodu Vitesoro? Dziś postaramy się przyjrzeć bliżej temu jak powstaje miód.
Jak pszczoły robią miód?
Miód jest naturalnym źródłem wielu substancji odżywczych, jest bombą witamin i mikroelementów, która skutecznie wzmacnia organizm człowieka. Jak to możliwe, za za tworzenie tak wartościowego produktu odpowiadają tak małe istoty? Jak pszczoły robią miód? Produkcja miodu nie jest łatwym zadaniem, to skomplikowany proces, w którym każdy ma swoją rolę do spełnienia.
A zatem jak powstaje miód naturalny? Pierwszym etapem jest lokalizacja roślin miododajnych. Pszczoła zwiadowca przekazuje informacje do pszczół zbierających nektar. Po zlokalizowaniu wskazanego miejsca pszczoły zbierają nektar do wola miodowego, a przy okazji zapylają miododajne rośliny. Podczas powrotu do ula pszczoły zbieraczki wzbogacają nektar o enzymy pochodzące z organizmu owada. Na miejscu półprodukt zostaje przekazany pszczołom pracującym w ulu, które umieszczają go w komórkach plastra i poddają go dalszej obróbce. Pszczoły ulowe wzbogacają nakrop w aminokwasy.
Jak powstaje miód – jak przebiega proces?
- zbieranie nektaru,
- dodawanie enzymów i kwasów organicznych,
- pozbywanie się wody,
- procesy biochemiczne,
- dojrzewanie miodu.
Miód dojrzewa, a nad tym procesem cały czas czuwają pszczoły, które stopniowo zmniejszają procentowy udział wody, dodają do miodu enzymy i kwasy organiczne. Równolegle zachodzą procesy biochemiczne, podczas których dochodzi do rozbicia sacharozy na glukozę i fruktozę. Na koniec w celu zabezpieczenia miodu pszczoła zasklepia komórki plastra woskiem. Teraz do pracy rusza człowiek. Podczas miodobrania pszczelarz odwirowuje plastry z miodem w wirówce. Następnie przepuszcza odwirowany miód przez specjalne sita, w celu dodatkowego oczyszczenia. Po odstaniu miód trafia do słoików. Produkcja miodu jest zakończona, teraz można już korzystać z zawartych w nim dobrodziejstw.
Jak powstaje miód i ile miodu produkuje jedna pszczoła?
Powiedzenie „być pracowitym jak pszczoła” powstało dzięki obserwacji ciężkiej pracy pszczół. Cała pszczela rodzina pracuje na to, aby wyprodukować miód, dzięki któremu pszczoły będą miały szansę przeżyć okres jesienno-zimowy. Ile miodu produkuje jedna pszczoła? Podczas jednego lotu pszczoła może odwiedzić do 100 kwiatów miododajnych, z których może zabrać około 50 mg nektaru. W ciągu dnia pszczoła zbieraczka może wykonać od 5 do 30 lotów po nektar (wartość ta może się zmieniać w zależności od długości dystansu, jaki musi pokonać pszczoła, czy warunków atmosferycznych).
Oznacza to, że jedna pszczoła w ciągu dnia może dostarczyć do ula około 1 gram nektaru, aby zebrać 1 kilogram nektaru pszczoły muszą wykonać około 20 000 lotów. Szacuje się, że jedna pszczoła przez całe swoje życie jest wstanie wyprodukować jedną łyżeczkę miodu (około 10 gram). Jedna pszczela rodzina licząca ponad 20 000 osobników dzięki ciężkiej pracy jest wstanie zapewnić roczny zapas miodu statystycznej 4 osobowej polskiej rodzinie.
Zamów miód Vitesoro
Oferujemy wysokiej jakości polskie miody naturalne pochodzące z pasiek zlokalizowanych na wschodzie kraju m.in na Lubelszczyźnie słynącej z pięknych łąk i czystego powietrza.
ZAMÓW MIÓD NATURALNY