Przygotowujesz kolację, potrzebny Ci płynny miód, zaglądasz do szafki, a tam stoi i czeka na Ciebie kilka słoików miodu naturalnego Vitesoro. Przechowujesz je w idealnych warunkach, zaciemnione miejsce, odpowiednia temperatura, niestety wszystkie przechodzą naturalny proces krystalizacji, co sprawia, że nie są płynne. Jednak Ty chcesz wiedzieć, jak domowym sposobem uzyskać płynny miód, który za chwilę wykorzystasz przy przygotowywaniu posiłku.
Miód naturalny bogaty w witaminy i mikroelementy jest cudownym darem matki natury dla nas wszystkich, jednak płynny miód ma o wiele więcej zwolenników, niż miód zmieniający stan skupienia poprzez proces krystalizacji.
Krystalizacja miodu
Dlaczego tak się dzieje? Krystalizacja miodu to naturalny proces podczas, którego miód zmienia swój stan skupienia, jednak nie traci przy tym swoich unikatowych właściwości. Płynny miód określany również jako „patoka” zawierający w sobie około 80% cukrów, wartości odżywczych, a zaledwie 20% wody zaczyna zmieniać stan skupienia na stały. Z płynnej patoki powstaje skrystalizowany „krupiec”. Czas w jakim zachodzi proces krystalizacji jest różny i może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. Za długość jego trwania odpowiada m.in. gęstość miodu i stosunek glukozy do fruktozy, im więcej glukozy, tym cały proces przebiega w szybszym tempie. Najszybciej krystalizacja zachodzi w przypadku miodów wiosennych, takich np.: jak miód rzepakowy. Na drugim biegunie znajduje się miód gryczany, czy miód akacjowy, który dzięki dużej zawartości fruktozy może przechodzić przez krystalizację nawet przez kilkanaście miesięcy.
Co musisz wiedzieć o podgrzewaniu miodu:
• płynny miód uzyskujemy przez podgrzanie miodu,
• dekrystalizacja powinna odbywać się w temperaturze 40˚C ,
• dekrystalizacja trwa kilka godzin,
• wyższa temperatura może doprowadzić do utraty leczniczych właściwości miodu.
Jak zrobić płynny miód?
W takim razie jak zrobić płynny miód, z takiego który przeszedł już proces krystalizacji? Najskuteczniejszym domowym sposobem uzyskania płynnego miodu, będzie podgrzanie tego, który już się skrystalizował. Najprościej będzie włożyć słoik do ciepłej wody, której temperatura nie przekracza 40˚C i pozostawić go na kilka godzin. Pamiętajmy, żeby utrzymywać stałą temperaturę wody, która nie będzie wyższa od wspomnianych 40˚C. Dlaczego to takie ważne? Wyższa temperatura sprawi, że miód wróci do płynnej konsystencji w szybszym tempie, jednak przy okazji straci wiele ze swoich właściwości leczniczych. Proces dekrystalizacji przeprowadzony w zbyt wysokiej temperaturze może doprowadzić do utraty zawartych w miodzie enzymów, czy mikroelementów.
Zamów miód Vitesoro
Oferujemy wysokiej jakości polskie miody naturalne pochodzące z pasiek zlokalizowanych na wschodzie kraju m.in na Lubelszczyźnie słynącej z pięknych łąk i czystego powietrza.
ZAMÓW MIÓD NATURALNY